Oppskrift: boller m/vaniljekrem

I går kveld fikk jeg plutselig lyst til å bake boller. Så jeg fikk brukt både rosinene og vaniljekremen som bare stod på hyllen og har stått der en stund nå. Som jeg fortalte dere i går så ble dette gjort helt uten oppskrift. Jeg prøvde meg litt frem og resultatet ble faktisk ganske bra. Disse bollene er ikke fult så søte som de vanlige oppskriftene er, men de er allikevel veldig gode. Så om du ser etter en oppskrift på boller som ikke smaker alt for søtt så burde du prøve denne. Om du vil ha en vanlig oppskrift som smaker søtt, slik boller skal gjøre så har jeg også lagt ved et tips i oppskriften på hvordan du kan få til det. Jeg likte den hvertfall veldig godt og syns det var veldig gøy å lage denne oppskriften helt fra bunnen av, uten noe inspirasjon. Bare ingrediensene jeg viste skulle oppi her. Så her har dere en skikkelig hjemmesnekra oppskrift, kun til dere.

Over her kan dere se de 2 variantene jeg lagde. Begge har vaniljekrem og de er lagd på nesten samme måte. Jeg tenkte det bare kunne være gøy å prøve ut noe litt annerledes. Og jeg hadde rett, det var gøy!

Denne oppskriften gir 16 stk.

Du trenger:

2½dl melk
1½dl vann
1pk gjær
1 egg
1,3L hvetemel (for søtere kan du bruke 1,2L)
1ts bakepulver
½ts salt
2ts kardemomme
100g flytende margarin
5ss sukker (for søtere kan du bruke 1dl)
200g rosiner (for søtere kan du bruke 300g)
1 boks vaniljekrem

Slik gjør du:

Bland gjær med vann og melk (37-39°c).

Tilsett resten og bland det godt sammen. Gjør du dette i maskin så kan du blande det godt sammen. Gjør du det for hånd så knar du deigen godt til du har en god deig (gjerne litt ekstra).

La den heve I 30 minutter.

Del den i 16 like deler og trill dem runde.

Dytt dem flate (evt. kjevle dem ut).

Ha på vaniljekrem og sett dem til heving om du ønsker å lage solskinnsboller.

Vil du lage de andre så drar du dem litt lengre og presser kantene sammen sånn at du får en halvmåne, men i stedenfor å legge dem på siden så legger du med skjøten opp. Bare pass på at du har presset kantene godt nok sammen og at det ikke er noen åpninger. Om du sliter med for mye mel på deigen kan du bruke litt vann på fingertuppen og dra langs kanten, før du dytter dem sammen. Bare husk å ikke bruk for mye vann.

La dem heve i 30 minutter.

Husk å pensle med et sammenvispet egg.

Stekes midt i ovnen på 225°c i ca. 10 minutter.

La dem avkjøles på rist.

Og slik blir altså resultatet. De er gyldne og smaker skikkelig godt. I tillegg er deigen utrolig lett å jobbe med. Den er verken klissete eller hard. Så denne oppskriften her var jeg veldig heldig med. Jeg tror nok disse også ville vært veldig gode om de var litt grove. Det passer nok veldig godt til smaken på de som ikke er så søte. Så hvis du vil prøve ut det så kan du bare bytte ut 5dl av hvetemelet med et annet mel som f.eks sammalt rug fin. Eller du kan vente til jeg kommer med en oppskrift på grove boller. Om dette er noe dere kunne tenkt dere så si i fra i kommentarfeltet. For det er absolutt noe jeg kunne lagd oppskrift til og testet ut for dere.

Om du ønsker flere oppskrifter enten det er mat eller kaker så kan du følge bloggen på facebook HER. Da går du ikke glipp av alle de spennende oppskriftene fremover. Det vil også komme middagsoppskrifter hver dag i hele april. Masse spennende og godt vil bli testet ut for første gang. Så hvis du ikke vil gå glipp av det så burde du følge bloggen.

0 kommentarer

    Legg igjen en kommentar

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

Siste innlegg